Znasz to powiedzenie? Nie ma Cię w Internecie – nie istniejesz. Podobnie jest z wyszukiwarkami. Nie ma Cię w Googlu – nie istniejesz.

Co to są wyszukiwarki? Najpopularniejsze to oczywiście Google, Yahoo, Bing. To programy, w których szukamy tego, czego w danej chwili potrzebujemy: książek, przepisów kulinarnych, danych statystycznych. Wyszukiwarka to taka internetowa baza danych ze wszystkim. Dosłownie wszystkim. Jest w nich mnóstwo starych, nie aktualizowanych informacji. Są w nich również najświeższe plotki.

Co robisz, gdy dzwoni do Ciebie Teściowa z oszałamiającą nowiną: „Będę u Was za godzinę”. Możesz udawać, że nie ma Cię w domu, możesz wziąć byka za rogi i w ciągu godziny nie tylko ogarnąć mieszkanie, ale nawet pokusić się o szybki obiad. Na dostawę, ale to nie ważne – udasz, że akurat macie fazę na hinduskie żarcie.

Co robisz rozłączając telefon? Otwierasz przeglądarkę internetową, wchodzisz na stronę Google (albo inną, której używasz) i szukasz restauracji hinduskich z Twojej okolicy, które w dodatku, mimo ogromnego korka za oknami dadzą radę i dojadą z dostawą, zanim Teściowa zapuka do Twoich drzwi. Czekając na dostawę ogarniasz rozwrzeszczaną gawiedź, męża i zwierzyniec plączący się pod nogami. To oczywiście tylko jeden ze scenariuszy 😉

Jak jednak widzisz, gdyby nie wyszukiwarka nie miałabyś narzędzia do znalezienia rozwiązania swojego problemu. A teraz pomyśl, jak wiele straciłaby ta restauracja, którą znalazłaś, gdyby nie było jej w wyszukiwarce. Już rozumiesz?

Z technicznego punktu widzenia, wyszukiwarka, to program, który za pomocą robotów, indeksów i pajączków przeczesuje cały Internet wzdłuż i wszerz, i zapisuje wszystkie informacje w swoich bazach danych. Pamiętasz film Matrix? A konkretnie trzecią część, gdy Neo dostaje się na powierzchnię i widzi ogrom świata, którym zarządzają maszyny i programy. Tak też, mniej więcej, wyglądają bazy danych wyszukiwarek. Ogromne ilości pojedynczych rekordów zebrane w całość, już dziś zajmują olbrzymie przestrzenie, zaś stały pęd do tworzenia nowych informacji powoduje rozrost tych przestrzeni.

Ten cykl Tajniki pozycjonowania, również będzie zaindeksowany w wyszukiwarkach, podobnie jak Twoja strona internetowa, czy Twoje wpisy na blogu.

Co to są wyszukiwarki

Jak obrazowo opisać pracę wyszukiwarki? Porównajmy je do ula. Wpisujesz w Google frazę: „Warszawa, restauracja indyjska, dowóz” i wciskasz Enter. Małe pszczółki-robociki, na rozkaz królowej wybiegają w świat i przeczesują go w poszukiwaniu najświeższych informacji na poszukiwany przez Ciebie temat. Zaglądają wszędzie tam, gdzie znalazły odpowiednie, magiczne słowa i frazy, i tam, gdzie doprowadziły je linki. Następnie wracają do ula królowej i wrzucają zdobyte informacje oraz pyłek do jednej spiżarni. Jeśli w spiżarni jest już link do danej strony, a dane przyniesione przez pszczółki są bez zmian, w indeksie wszystkie informacje również pozostają bez zmian. Jeśli jakieś dane zostały zmienione, zostają nadpisane tymi najświeższymi (może to spowodować wzrost lub spadek pozycji naszej strony na półkach spiżarni). Jeśli nie ma jeszcze takiego linka czy strony, zostaje dodana na półkę i zaindeksowana w zbiorach ula. Następnie herod królowej wybiera tylko te informacje, które są odpowiedzią na Twoje pytanie i ogłasza Ci je w wynikach wyszukiwania. Ależ ciężką pracę mają nasze pszczółki…

Takich uli mamy więcej, poza Googlami, które są w Polsce najbardziej popularne, warto znaleźć się jeszcze w wyszukiwarce Bing (Microsoft), pozostałe nie mają już praktycznie żadnej wartości i mało kto z nich korzysta. Na początek nauczysz się sprawdzać czy i ile Twoich stron indeksują wyszukiwarki. Jak to zrobić? W wyszukiwarce wpisujesz:

site:http://nazwatwojejstrony.pl

dzięki takiemu zapytaniu otrzymasz listę wszystkich podstron Twojej strony, które są zaindeksowane w wyszukiwarce i jednocześnie dostępne dla innych. Przyjrzyj się uważnie – czy wszystkie strony pojawiły się w wynikach wyszukiwania? Jeśli tak – masz pierwszy sukces, jeśli nie, zapisz sobie, że to obszar, wymagający naprawy.

Kolejny krok, to sprawdzenie, ile linków w Internecie prowadzi do Twojej strony. W wyszukiwarce wpisz:

link:http://nazwatwojejstrony.pl

Zwrotnie otrzymasz listę wszystkich linków zwrotnych prowadzących do Twojej strony. Dzięki temu prostemu poleceniu możesz sprawdzić też, czy jeśli próbowałaś już pozycjonować swoją stronę przybywa Ci linków.

Mam nadzieję, że przyrównanie działania wyszukiwarek do pracy w ulu pozwoliła Ci zrozumieć mechanizm ich działania i to, jak ważne jest aby pszczółki odnalazły drogę do Twojej strony. Koniecznie daj znać w komentarzu 🙂

Pozdrawiam,

Agnieszka

0 0 votes
Article Rating

6
0
Would love your thoughts, please comment.x

Pin It on Pinterest

Shares