Dziś pokażę Ci, jak szybko możesz zrobić porządek na blogu wtedy, gdy chcesz usunąć jakieś stare strony albo posty. Usuwając stronę ze struktury bloga tworzysz dziurę. Pół biedy, jeśli strona nie była nigdzie promowana, gorzej, jeśli kiedyś kierowałaś na nią jakiś ruch z internetu.

Przykład: Miałam podstronę 6 kroków do newslettera. Tak się nazywa mój kurs dotyczący newslettera. Problem w tym, że postanowiłam inaczej nazwać sam kurs i zmienić docelowy adres url do strony. Rozwiązaniem takiego problemu jest ustawienie przekierowania. Mamy 3 rodzaje przekierowań:

  • Przekierowanie 303

Używane w formularzach typu POST. Jeśli korzystasz na swoim blogu z formularza kontaktowego to wykorzystywany jest właśnie ten rodzaj przekierowania. Poprawnie ustawione przekierowanie spowoduje wysłanie do Ciebie wiadomości i pokazanie okna lub kmunikatu informujacego o powodzeniu akcji.

  • Przekierowanie 302

Działa tymczasowo. Twój czytelnik nie będzie widział różnicy, ale roboty indeksujące stronę owszem. Zostaną one poinformowane o tym, że Twoja strona jest dostępna pod nowym adresem tylko przez określony czas. Nie powoduje to nadpisania starego adresu nowym. Jest przydatne wtedy, gdy, np.: prowadzisz okresową sprzedaż jakiegoś produktu. Docelową stroną, którą promujesz jest strona twojprodukt.pl, jednak przed okres 2 tygodni uruchamiasz sprzedaż. Możesz nadpisać treść nową, sprzedażową, ale możesz mieć w tym celu przygotowaną podstronę twojprodukt.pl/sprzedaz. Ustawiając przekierowanie 302 sprawisz, że adres twojprodukt.pl nie zostanie nadpisany nowym, a Ty nie stracisz pracy i kasy, którą włożyłaś w jej promocję.

  • Przekierowanie 301

To przekierowanie stałe. Inaczej, niż w przypadku 302 Twój czytelnik zauważy zmianę adresu. Poza tym stary adres zostanie zastąpiony nowym również w wyszukiwarkach. Jeśli gdzieś promowałaś stary adres, to prowadzące do niego linki ulegną zmianie na nowy adres. To z tego przekierowania korzystam najczęściej.

W jaki sposób ustawić przekierowanie? Są trzy sposoby:

#1 przekierowanie na serwerze

Często dostawca hostingu, w panelu administracyjnym daje możliwość ustawiania przekierowań tak dla domen, subdomen jak dla podstron. Wyszukaj w panelu admina polecenie Przekierowanie stron, a następnie postępuj według pojawiających się na kolejnych krokach poleceń.

#2 przekierowanie w pliku htaccess

Korzystając z kilku poleceń, które należy wkleić w pliku htaccess możesz wymusić określone działania na swojej domenie. To sposób najbardziej zaawansowany, więc jeśli masz obawy odpuść go sobie. Nieumiejętne grzebanie w tym pliku może wywalić cała stronę. Choć, nie taki diabeł straszny jak może się wydawać. Znajdź plik na swoim serwerze, zrób jego kopię (w przypadku nieudanego zabiegu zawsze możesz ją po prostu nadgrać) i w zależności od rodzaju przekierowania wklej odpowiedni kod. Polecam korzystanie z generatora kodu.

#3 przekierowanie ustawione we wtyczce Yoast

Jeśli korzystasz z tej wtyczki, w jej rozszerzonej wersji PRO, możesz wykorzystać jedną z funkcji jaką jest ustawianie przekierowań. Jest to bardzo proste. W zakładce przekierowania wpisujesz stary adres posta lub podstrony i nowy adres, który ma się pojawiać, który zapewne będziesz też promowała. Wskazujesz rodzaj przekierowania (najczęściej korzystamy z 301) i zapisujesz. I to wszystko 🙂 Nie wierzysz? Zerknij na screen:

Przekierowania w YOAST

Jak zwykle mam nadzieję, że artykuł jest przydatny. Jeśli skorzystasz z którejś z podpowiedzi koniecznie daj znać w komentarzu.

Pozdrawiam,

Agnieszka

5 2 votes
Article Rating

0
Would love your thoughts, please comment.x

Pin It on Pinterest

Shares