Co się ukrywa pod tą nazwą?

Optymalizacja to po prostu szereg działań na stronie internetowej, jakich się podejmujesz, żeby Twoja strona działała poprawnie. Mówiąc poprawnie mam na myśli właściwe wyświetlanie się jej, szybkie ładowanie, indeksowanie w wyszukiwarkach Googla. O wyszukiwarkach napisałam we wpisie Co to są wyszukiwarki.

Jakie działania trzeba podjąć, żeby poprawnie zoptymalizować stronę internetową?

Prowadząc bloga bardzo często nie zwracasz uwagi na elementy, które mają wpływ na optymalizacje strony. Po prostu dodajesz nowy wpis, nowe zdjęcie, a takie pierdoły jak SEO zostawiasz specjalistom lub tym, którzy mają dużo czasu. Takim podejściem tracisz… Tracisz potencjalnych czytelników, tracisz też kasę, jeśli zlecasz kompleksowe wsparcie jakiejś firmie. Wiele z tych działań zlecanych na zewnątrz możesz wykonywać sama. Do tych najbardziej podstawowych działań optymalizacyjnych zaliczamy przede wszystkim:

  • optymalizację grafik;
  • optymalizację treści;
  • optymalizację słów kluczowych;
  • optymalizację struktury linków wewnętrznych;
  • optymalizację kodu strony.

Jak sobie z tym poradzić?

Sama jesteś w stanie zająć się pierwszymi czterema punktami. Bez jakichś mega wypasionych narzędzi czy umiejętności.

#1 Optymalizacja grafik

Zapewne korzystasz z grafik na swoim blogu. Większość osób które znam dodając obrazek na swoją stronę korzysta z pliku oryginalnego – np ściągnięte z banku zdjęć, bo przecież WordPress dopasuje sobie tę grafikę do swoich potrzeb. Prawda. Ale zanim dodasz tę grafikę odchudź ją tak mocno jak się da. Pozwól jej nieco stracić na jakości. Dzięki kompresji grafik Twoja strona przyspieszy – czasami znacznie.

#2 Optymalizacja treści

Nie jest tajemnicą, że tekst, który jest podzielony na krótkie akapity, tekst, który zawiera punku i podpunkty czyta się lepiej. Łatwiej. Przyjemniej. Optymalizacja treści polega więc na takim skonfigurowaniu treści, żeby była łatwo i przyjemnie przyswajalna.

#3 Optymalizacja słów kluczowych

Słowa kluczowe to siła naszych tekstów. O samych słowach kluczowych napisałam osobny artykuł, więc dziś tylko do nich wspominam. Świetnym narzędziem, które pomoże Ci w poszukiwaniu słów kluczowych jest Übersuggest.

#4 Optymalizacja struktury linków wewnętrznych

Pracowite pszczółki odwiedzając Twoją stronę internetową podczas jej indeksacji poszukują m.in linków. Dbając o właściwa budowę linków wewnętrznych (prowadzących w inne miejsca na Twojej stronie) zapewniasz sobie lepszą ocenę pszczółek. Linki nie mogą jednak prowadzić do stron, których nie ma (bo ja usunęłaś), nie powinny prowadzić do pustych stron (bo dopiero ja budujesz). Najlepiej, jeśli treść tych linków to tekst nawiązujący do zdania, ale zdecydowanie inny niż osławione więcej, tutaj czy kliknij tu.

Jakie są najczęstsze błędy popełniane przy optymalizacji strony?

Jeśli przeczytałaś wcześniejsze punkty i przy żadnym z nich nie pomyślałaś (o kurczę, naprawdę to tak się robi?) jest dobrze. Serio. Gorzej, jeśli już wiesz, że te proste 4 punkty nie miały zastosowania u Ciebie. Wtedy najlepszy rozwiązaniem jest podmienić grafiki, uzupełnić słowa kluczowe, przeedytować treść. Nie musisz robić tego na hura, możesz sukcesywnie, ważne, żebyś się tym zajęła. Niestety, często trafiają się też inne, bardziej poważne błędy, które powodują, że przeprowadzenie właściwej optymalizacji strony bywa trudniejsze. Co to za błędy?

  • niewłaściwa struktura strony (podwójne linkowanie, puste strony, brak nagłówków, itd);
  • brak indeksacji strony;
  • spam (m.in. celowe ukrywanie treści przed wzrokiem czytelnika);
  • wolne ładowanie się strony.

Jak możesz poradzić sobie z tym wszystkim sama?

W przypadku optymalizacji kodu strony warto skorzystać z pomocy specjalistów – choćby po to, żeby niczego nie popsuć, jeśli się zupełnie na tym nie znasz. Jeśli jednak korzystasz z WordPressa, systematycznie go aktualizujesz i dbasz o to, żeby nie był przeładowany niepotrzebnymi wtyczkami wystarczy, że będziesz pamiętała o tych czterech omówionych przeze mnie punktach, a Twoja strona nie dość, że będzie się lepiej pozycjonowała, to sprawi, że lektura jej treści będzie łatwiejsza.

Z pomocą przyjdą Ci również narzędzia, które służą bezpośrednio lub pośrednio do optymalizacji stron:

A jak Ty sobie radzisz z optymalizacją swojej strony? Korzystasz z jakichś wtyczek albo opisanych przeze mnie działań, czy w ogóle nie wracasz uwagi na te tematy i żyjesz według zasady, jakoś to będzie i pomyślę o tym jutro. Daj znać w komentarzu 🙂

Pozdrawiam,

Agnieszka

0 0 votes
Article Rating

6
0
Would love your thoughts, please comment.x

Pin It on Pinterest

Shares