Własnego bloga możesz postawić na gotowym rozwiązaniu bez potrzeby posiadania własnej domeny, lub podejść do tematu bardziej profesjonalniej postarać się o własną domenę. O tym, jak wybrać nazwę bloga napisałam w moim pierwszym poście, do którego lektury zapraszam.

Na samym wstępie wyjaśnię, czym jest domena.

Domena, to unikalny adres, pod którym można będzie znaleźć Twojego bloga. Składa się z dwóch części. Nazwy właściwej np.: agnieszkafiuk oraz rozszerzenia, w moim przypadku .pl

Jak zapewne zauważyłaś, istnieje wiele rozszerzeń dla domen, są wśród nich:

  • domeny ogólnokrajowe: .pl, .de, .fr, .nl itd
  • domeny regionalne: waw.pl, slupsk.pl, bieszczady.pl
  • domeny komercyjne: .com
  • domeny instytucji rządowych i politycznych: .gov
  • domeny dla organizacji, stowarzyszeń i instytucji charytatywnych: .org
  • domeny dla instytucji edukacyjnych: .edu

Jak wiele jest rozszerzeń domen możecie zobaczyć na infografice, jaką znalazłam w internecie, która podaje, że aktualnie mamy 882 rozszerzeń domen. Wow!

Rozszerzenia domen

źródło: European Domain Centre

Gdzie kupić swoją domenę?

Zrobiłaś burzę mózgu, wybrałaś kilka adresów, które pasują do Twojego profilu działalności. Może nawet pokrywają się z nazwą bloga. Super 🙂 teraz czas na dokonanie rezerwacji adresu.

Jest wielu dostawców takich usług, do najpopularniejszych należą:

Jeśli adres, który sobie wymarzyłaś okazuje się być zajętym,  możesz sprawdzić, czy domena nie jest wystawiona na sprzedaż i jeśli sprzedawca nie chce za nią zbyt wygórowanej ceny zwyczajnie się dogadać. Sprawdzić, czy wybrana domena jest wystawiona na sprzedaż możesz tutaj:

Jeśli nie ma możliwości odkupienia domeny pozostaje wymyślenie innej nazwy. Przydatny w takim przypadku okazuje się być słownik synonimów.

Osobiście polecam Rejestrację Domen. Dlaczego? Bo nie stosują żadnych kruczków ani szytymi grubymi nićmi promocji. Kupujesz domenę, w pierwszym roku może być w cenie promocyjnej. W kolejnym roku, jeśli nie chcesz, nie wykupujesz ponownie tej domeny. Nie jesteś do tego zmuszony żadnym zapisem w regulaminie. Jeśli zdecydujesz się na przedłużenie domeny, nie zostajesz zaskoczony jej ceną – płacisz standardową cenę (bez promocji) za domenę. Od samego początku jesteś również właścicielem tej domeny. Inni dostawcy czasami stawiają nas w dość podbramkowej sytuacji, gdy po zakupie domeny za przysłowiową złotówkę, nie jesteśmy jej właścicielem, a w kolejnym roku MUSIMY przedłużyć wartość domeny za 300 zł, a nie za 120 zł. Nacięłam się kiedyś u renomowanego dostawcy na takie rozwiązanie, od tamtej pory jestem wierna temu jednemu dostawcy.

Dajcie znać, czy udało mi się Wam wyjaśnić, skąd wziąć własną domenę 🙂

Pozdrawiam,

Agnieszka

0 0 votes
Article Rating

2
0
Would love your thoughts, please comment.x

Pin It on Pinterest

Shares