Jak dodać stronie skrzydeł, czyli garść porad o tym, jakie działania zastosować, żeby Twoja strona ładowała się szybko.

I tu pewnie zastanawiasz się, po co Ci to? Otóż, to, jak szybko Twoja strona się ładuje jednym z czynników, branych pod uwagę podczas ustalania pozycji naszej strony internetowej w wyszukiwarce jest prędkość jej ładowania.

Wyobraź sobie: wchodzisz na jakąś stronę bo po wpisaniu w wyszukiwarce hasła: jak zacząć pisać bloga, otrzymałaś zwrotnie kilka linków. Wchodzisz więc po kolei w każdy link szukając odpowiedzi na nurtujący Cię problem. Klikasz i czekasz. Czekasz… czekasz, bo wybrana przez Ciebie strona się ładuje. Albo jesteś mega cierpliwa albo po 3 sekundach zamykasz stronę i wybierasz kolejną z wyników wyszukiwania.

Narzędzi, które dadzą Ci informację o tym, jak wypada  Twoja strona jest kilka, ja na początku polecam podstawowy test Googla: PageSpeed Insights.

Czasami z braku wiedzy, nieświadomie robimy wszystko, żeby tę naszą stronę, naszego bloga przeładować niepotrzebnymi elementami, w wyniku czego wydłużamy czas oczekiwania na załadowanie się strony. Czego unikać albo jak zoptymalizować nasze działania, żeby strona miała dobre wyniki i oceny?

#1 wtyczki

Korzystając z WordPressa bardzo często poszukujemy jakichś dodatkowych wtyczek, które pozwolą nam osiągnąć określone cele, np: popout zachęcający do polubienia fanpage na facebooku. Ale w trakcie rozwoju bloga rozmyślasz się i z tej wtyczki już nie korzystasz. Ba, wiesz, że do niej nie wrócisz. Więc po jej wyłączeniu zalecam usunięcie. Przejrzyj zakładkę wtyczki na swoim blogu i sprawdź, ile masz nieużywanych wtyczek. Każda wtyczka to dodatkowy kod, który musi się załadować, a to wymaga czasu.

#2 motywy

Jeśli testowałaś jakieś motywy, ale z nich nie korzystasz, bo znalazłaś inny, lepszy usuń większość motywów, które zainstalowałaś na blogu. Zostaw jeden lub dwa darmowe i domyślnie instalowane motywy (na wypadek, gdyby po jakieś aktualizacji coś nie zadziałało) a resztę z czystym sumieniem usuń.

#3 grafiki

O poprawnym przygotowaniu grafik na bloga popełniłam już osobny wpis, do lektury którego odsyłam, ale powiem tutaj tylko, że niewłaściwie przygotowane (za duże) grafiki to zazwyczaj 50% sprawców wolnego ładowania się strony.

#4 aktualna wersja php

WordPress opiera się na języku php i ma on kilka swoich wersji. Im starsza tym gorzej, bo te najstarsze zostały porzucone i nie są rozwijane, mogą więc generować błędy na stronach. Aktualnie zalecaną i rozwijaną wersją php jest 7.1.X. Zanim jednak zdecydujesz się przejść level wyżej zrób kopię zapasową bloga.

#5 zmniejszenie objętości arkuszy styli css i skryptów JavaScript

Puste akapity, niewykorzystane style, które znajdują się w kodzie strony również wpływają na prędkość jej ładowania. Jeśli możesz, pousuwaj to, co nie jest wykorzystywane. Możesz tez wykorzystać dedykowane do tych rozwiązań wtyczki, które wykonają taka pracę za Ciebie.

#6  wykorzystanie pamięci podręcznej przeglądarki

Modyfikacja, która polega na dodaniu do pliku htaccess (na serwerze) komend narzucających pewne działanie serwera. Polegają one na tym, że wszyscy ci, który powracają na Twoją stronę otrzymują szybciej załadowaną treść strony, ponieważ pewne informacje w niej zawarte zapisane są w ich przeglądarce.

#7 ogranicz liczbę widgetów social media

Każdy z takich widgetów to dużo kodu oraz odbywające się w tle działanie. Jeśli korzystasz tylko z 2-3 kanałów na social media, to tylko do tych kanałów ogranicz widgety.

#8 włącz kompresję gzip

Znowu trudne słowa 🙂 O co chodzi? Wyobraź sobie, że Twoja strona internetowa wykorzystuje jakąś część kodu html, jakieś skrypty i style. I to wszystko jest na Twoim serwerze. A teraz na Twoją stronę wchodzi czytelnik i cóż, zanim przeczyta jakiś wpis na blogu, technicznie Twój serwer wysyła na przeglądarkę czytelnika wszystkie te pliki. I żeby one się szybciej przesyłały używa kompresji gzip, która polega na tym, że zamiast wysyłać poszczególne pliki przeglądarka czytelnika dostała całą paczkę, która automatycznie się rozpakowuje i wczytuje. To trochę jak przesyłanie do znajomej pliku ze zdjęciami – o wiele szybciej dojdzie do niej wiadomość, jeśli zdjęcie spakujesz jako zip albo rar.

Te 8 punktów, to takie najważniejsze obszary, w których możesz poprawić prędkość ładowania się Twojej strony. Oczywiście możliwości jest znacznie więcej, ale są to bardziej techniczne aspekty wymagające dodatkowych ustawień na serwerze albo wspieranie się wtyczkami. Daj znać, czy dzięki tym podpowiedziom udało Ci się dodać swojej stronie skrzydeł 🙂

Pozdrawiam,

Agnieszka

0 0 votes
Article Rating

0
Would love your thoughts, please comment.x

Pin It on Pinterest

Shares