Powiedz mi, tak zupełnie szczerze, z jakich powodów zajęłaś się prowadzeniem bloga? Czysto altruistycznych, czy może chcesz zostać drugą Maffashion i zarabiać na blogu pieniądze?

Nie jest to niemożliwe, życzę Ci tego z całego serca ale i od razu uprzedzam, że czeka Cię dość dużo pracy, żeby osiągnąć status Blogera przez duże B i zarabiać grubą kasę. Dla wielu z nas blog jest uzupełnieniem naszej codziennej pracy, pokazaniem pasji, której poświęcamy wolny czas. Jak w takim razie łącząc przyjemne z pożytecznym zmonetaryzować swoją wiedzę? Jest kilka sposobów, ja postanowiłam przybliżyć najbardziej popularne 5 sposobów zarabiania na blogu.

#1 systemy reklamowe

Dwa najpopularniejsze to Yieldbird (dawne AdTaily) czy Google AdSense. Ich wykorzystanie polega przede wszystkim na tym, że wklejasz udostępniony przez dostawcę kod na swojej stronie czy blogu. W wyniku tych działań pojawiać się u Ciebie będą reklamy kontekstowe w postaci tekstu, bannerów lub wideo. W przypadku blogów, które generują małą liczbę odwiedzin, takie rozwiązanie jest niskodochodowe. Polecam go jednak zwłaszcza dla osób początkujących, ponieważ to systemy praktycznie bezobsługowe, bo ograniczasz się do wklejenia kodu na swojej stronie.

#2 programy partnerskie, afiliacja

Promujesz swoją marką, na swoich stronach produkt reklamodawcy i w zamian za efekty otrzymujesz umowne wynagrodzenie. Najczęściej wykorzystywanym w tym przypadku narzędziem jest banner, mailing do Twojej bazy subskrybentów, czy wręcz cały Twój blog. Jest cale mnóstwo firm oferujących taki sposób zarobku, najpopularniejsze to:

Programy partnerskie to dość popularny wśród blogerów sposób zarabiania, także pomiędzy samymi blogerami. Zwłaszcza tymi, którzy posiadają własne produkty i do ich promocji wykorzystują właśnie to rozwiązanie.

#3 współpraca z markami

(lokowanie i recenzje produktów, teksty sponsorowane czy promocja w social media)

Jeśli Twój blog cieszy się znaczną popularnością masz duże szanse, że skontaktują się z Tobą pracownicy agencji i zaproponują współpracę. Najczęściej współpraca taka objawia się w napisaniu jakiegoś są pisane na zamówienie marki tekstu sponsorowanego, wspartego promocją w mediach społecznościowych. W zależności od pomysłu agencji na promocję produktu, zdarzają się większe akcje raz bardziej, raz mniej udane. W sprawie współpracy mogą się z Tobą kontaktować bezpośrednio pracownicy marketingu marki lub agencje. Prym wiedzie tu zdecydowanie

#4 sklep internetowy

Idealny sposób, jeśli masz już swój sklep z jakimiś produktami, np.: księgarnię internetową. Jako jej wsparcie prowadzisz bloga, w którym dodajesz recenzje książek. Albo masz sklep z odzieżą dla dzieci a na blog pokazujesz przykładowe stylizacje. I piszesz o innych, około dzieciowych tematach. I gromadzisz dodatkową społeczność.

#5 własny produkt

W ostatnich latach zauważamy ogromny boom na produkcję własną wśród blogerów. Wydaje mi się, że zapoczątkował ją Tomek Tomczyk, wypuszczając swoje książki i rezygnując ze współpracy z wydawnictwami po to, by sprzedawać je na swoim blogu. Jak grzyby po deszczu pojawiły się książki wydawane przez blogerów (w tym mega sukces Michała Szafrańskiego, który wprawił w stupor cały wydawniczy świat), czy płatne kursy on-line przygotowywane czasami metodą dość chałupniczą (kamerką w komórce, word, pdf). Wielu z nas posiada unikalną wiedzę, którą chętnie się dzielimy czy to podczas darmowych spotkań, webinarów, wyzwań, czy tez odpłatnych kursów).

Osobiście polecam ten ostatni punkt (sama również posiadam w ofercie kilka produktów elektronicznych). Celowo za to rezygnuję z jakiejkolwiek płatnej współpracy z markami i wydawcami. Ale taką mam strategię. Jak zwykle więc polecam Ci przygotowanie swojej własnej strategii i określenie, czy i w jaki sposób chcesz osiągać dochód z prowadzenia swojego bloga. Podzielcie się swoimi pomysłami na monetaryzację bloga. Jestem ogromnie ciekawa, czy ograniczacie się do programów partnerskich czy może zaczęłyście jakąś fajną współpracę z markami.

Pozdrawiam,

Agnieszka

 

Wykup dostęp do archiwalnych webinarów

0 0 votes
Article Rating

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

Pin It on Pinterest

Shares