Klamka zapadła. Chcesz rozpocząć przygodę z blogowaniem. Jaki CMS wybierzesz?

Co to jest CMS? Najprościej rzecz ujmując, to system do zarządzania treścią. Oprogramowanie, które po instalacji na serwerze pozwala  samodzielnie, nawet bez znajomości kodu HTML umieszczać treści – zdjęcia, teksty, grafiki. Na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się strasznie trudne i skomplikowane, ale po paru minutach nawet najbardziej oporni technicznie są w stanie podjąć wyzwanie.

Powiecie – mądrala. Ale na które rozwiązanie się zdecydować? Na co zwrócić uwagę? Które polecasz? Wśród blogerów najpopularniejsze są:

#1 WordPress

Najpopularniejszy spośród dostępnych CMSów. Darmowe oprogramowanie, które można ściągnąć ze strony WordPress.org stale rozwijane, aktualizowane. Posiada mnóstwo wtyczek i skórek – zarówno w wersjach płatnych i bezpłatnych.  Ze względu na swoją popularność łatwo jest znaleźć wsparcie techniczne i pomoc, jeśli coś się psuje a my nie wiemy o co chodzi. Jest bardzo intuicyjny i łatwy w obsłudze.

#2 Blogger

Darmowe rozwiązanie od Googla. Aby zacząć na nim pracować wystarczy założyć konto na Bloggerze. Można spiąć własną domenę rezygnując z serwera Googla, wykorzystując darmowych dostawców DNS. Dzięki temu, nie potrzebujemy własnego serwera, a nasza strona może mieć nazwę domena.pl lub com (lub coś, co właśnie wymyśliłeś). Sam Bloger ma bardzo ograniczone możliwości. Ciężko bez znajomości kodu zmienić jego układ, samych szablonów jest dość mało, mało jest również wtyczek do tego narzędzia. A poza tym… Google jest dość kapryśnym dostawcą i w każdej chwili może zmienić swoją politykę rezygnując z dostarczania rozwiązania darmowego lub całkowicie z niego zrezygnować. Wspominam o nim, bo jest jednym z najpopularniejszych tego typu rozwiązań, pozostałe to blox.pl, blog.pl.
Wordpress, Drupal, Joomla, Blogger

#3 Drupal

Najbardziej tajemnicze rozwiązanie. Nie miałam okazji z niego korzystać, opieram się więc tylko na opiniach znalezionych w sieci. Dlaczego go wspominam. Choćby dlatego, że jest najbardziej zaawansowanym technicznie rozwiązaniem. Można go ściągnąć z oficjalnej strony Drupal.org, gdzie znajdziecie również instrukcję instalacji. Do jego obsługi potrzebna jest znajomość HTML, CSS i PHP. W przypadku tego systemu potrzebny jest własny serwer i domena, ale za to dostajemy narzędzie, które jest lżejsze i szybciej się ładuje w przeglądarkach. Jeśli więc macie czas i znacie języki kodowania, to Drupal z pewnością będzie odpowiednim narzędziem dla Was.

#4 Joomla

Kolejne darmowe rozwiązanie, dość popularne jako CMS pod strony biznesowe. Można je ściągnąć z oficjalnej strony Joomla.org, dostępne są tłumaczenia w języku polskim. Joomla popularna jest wśród naszych urzędów, z których większość stron stoi właśnie na tym systemie. Jest dość łatwy w obsłudze, choć nie tak intuicyjny jak WordPress, ale nawet ktoś początkujący da radę. Ma zdecydowanie mniej pluginów i szablonów niż WordPress, ale w Polsce dostępny jest support i wsparcie techniczne w postaci forum, na którym można znaleźć mnóstwo podpowiedzi jak ogarnąć ten system poza standardowymi rozwiązaniami.

cms dla bloga

Opisałam te rozwiązania, które można wykorzystać z własną domeną. Oczywiście dostępne są również wersje, w której w nazwie naszego bloga będzie nazwa dostawcy cms, np.: domena.blogspot.com dla Bloggera czy domena. wordpress.org dla WordPressa, dzięki takiej możliwości nie potrzebujemy własnej domeny ani serwera. Jest więc to rozwiązanie dla początkujących, ale zdecydowanie go nie polecam. Dlaczego? Niebawem o tym napiszę.

Na jaki CMS sama się zdecydowałam? Mam za sobą doświadczenie zarówno na Joomli i Bloggerze, ale od kiedy pierwszy raz zainstalowałam WordPressa przeniosłam wszystkie swoje strony na ten system. Dla mnie to nr 1 w moim rankingu 🙂

Agnieszka

0 0 votes
Article Rating

0
Would love your thoughts, please comment.x

Pin It on Pinterest

Shares