Kilka tygodni temu, gdy przygotowywałam się do kolejnego webinaru przyszedł do mnie mail od jednej z uczestniczek. Pytała w nim, które z książek poleciłabym blogerowi. Nie koniecznie początkującemu. Postanowiłam opublikować tę listę, zwłaszcza, że okazała się pomocną 🙂

Listę ułożyłam tematycznie, zaczynając od konkretnych, specjalistycznych lekturach, kończąc na ogólnych poradnikach. Numeracja jednak jest zupełnie przypadkowa. To po prostu ścisła dziesiątka i tyle.

# 10 Planowanie i strategie biznesowe Paul. M. Elkin

Podręczników z dziedziny planowania jest bardzo dużo, sama mam w posiadaniu kilka, niektóre jeszcze bardziej złożone i szczegółowe. W polecanej przeze mnie książce znajdziesz tzw. kostkę rosołową z dziedziny planowania. Bo od planowania własnie powinno się zaczynać. Zarówno wielkie i małe biznesy. Każde przedsięwzięcie, zwłaszcza, jeśli w przyszłości chcesz je zmonetaryzować. Przecież, jak jedziesz na wycieczkę też planujesz, w oparciu o posiadaną kasę i czas jej przebieg. Podobnie należy podejść do prowadzenia bloga. Chaos nie jest wskazany 😉

#9 Strategia reklamowa Karolina Janiszewska, Jacek Kall

Chcesz współpracować z markami, z agencjami? Warto znać sposób ich pracy. Wiedzieć, jak przygotowywany jest brief dla agencji i przez agencje. Jeśli prowadzisz firmę, poznasz podstawy i będziesz wiedzieć, jak prowadzić rozmowy w sprawie reklamy własnego biznesu. Przydatne.

#8 Nie każ mi myśleć Steve Krug

Uważana za biblię. Uwielbiana przeze mnie. W bardzo prostych słowach i na prostych przykładach przedstawiony został problem nieużytecznych stron internetowych. Jak projektować, na co zwrócić uwagę, żeby nasza strona zachęcała do odwiedzin, a nie odstraszała. Żeby czytelnicy, klienci wracali.

#7 Niezawodne zasady web designu Jason Beaird

Jedna z moich ulubionych książek. Zazwyczaj od niej zaczynam projektowanie. Nie jest jedyną tego typu książką, bo mam ich więcej, ale ta jest najbardziej uniwersalna, stąd własnie jej przykład w dzisiejszym zestawieniu. Możecie się z niej dowiedzieć paru rzeczy na temat kolorów w internecie, znaczeniu fontów i ich czytelności na stronach internetowych. Dowiadujecie się od czego zacząć planowanie układu strony internetowej, bloga. Podstawa podstaw. Uwielbiam ją.

top 10 książek dla blogera

#6 Social Media Start Jason Hunt

Bardzo przydatna i potrzebna książka Kominka, w której przybliża zasady social mediów. Z lektury możemy się dowiedzieć, z jakich kanałów korzystać. Opis poszczególnych platform jest całkiem niezły, wraz z podpowiedziami, w jaki sposób sobie z tym poradzić. Trzeba przymrużyć oko na styl Tomka, żeby ogarnąć tę książkę, ale to naprawdę dobra lektura.

#5 W market[r]ingu Gary Vaynerchuk

Bez social mediów się nie da przeżyć. O ile prowadzić bloga można tylko za pośrednictwem wybranego kanału social, tak be udziału tego medium daleko się nie zajedzie. Krótki opis najczęściej wybieranych platform wraz z przykładami najciekawszych, przeprowadzonych już kampanii. W książce znajdziecie również opis, w jaki sposób pisać posty, żeby zaangażować jak największą liczbę fanów.

#4 Świeże podejście do e-mail marketingu Paweł Sala

Pawła poznałam osobiście na szkoleniu o e-mail marketingu właśnie w firmie, w której wtedy pracowałam. To było bardzo interesujące szkolenie, zwłaszcza, że próbowałam obalić każdą możliwą teorię. Trochę z przekory, trochę z potrzeby. Niemniej wspominam je bardzo dobrze, bo wiele się wtedy nauczyłam. Książka jest rozwinięciem i uzupełnieniem tej wiedzy. Świetna zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych blogerów, którzy wysyłają swoim subskrybentom newsletter.

#3 Web Writing Joanna Wrycza-Bekier

Zazwyczaj każdy, kto zabiera się za pisanie bloga ma jako takie pojęcie o pisaniu. Zazwyczaj. Ale pisanie bloga porównywane jest do pisania artykułów prasowych. Prosto, krótko, zwięźle. Z chwytliwym nagłówkiem. Z przyciągającym oczy pierwszym akapitem. Jak osiągnąć mistrzostwo w tej materii możecie wyczytać ze stron tej niewielkiej książeczki. Uważam, że to bardzo przydatna pozycja na półce. Nie tylko blogera.

#2 Content marketing po polsku Barbara Stawarz

Konkret. Opracowanie oparte na planie domu, w którym każde pomieszczenie odpowiada za inną część naszej strategii. Bardzo pomocna książka, którą można przeczytać w jeden wieczór albo podczas dłuższej podróży autobusem lub tramwajem.

#1 Blog Tomek Tomczyk

Od lat próbujący zerwać z Kominkiem autor pierwszy swój poradnik wydał w 2012 r. Wtedy książka ta wpadła mi w ręce jako audiobook. Średnio do mnie trafiła, może dlatego, że akurat taką pozycję powinno się przeczytać w wersji papierowej. Żeby porobić notatki na marginesie. Kominek wydał ją ponownie, pod własną egida tym razem i książka okazała się bestsellerem. Niestety, ma dobre i złe strony. Dobre – faktycznie jest w niej wiele ciekawych informacji zwłaszcza dla kogoś, kto stawia pierwsze kroki. Złe – cóż Kominek to zwykły megaloman. Im więcej o sobie tym lepiej. Im lepiej, tym najlepiej. O sobie samym 😉

Czytaliście którąś z tych książek? Ciekawa jestem również Waszej listy takich niezbędnych każdemu blogerowi książek. Dacie znać?

Pozdrawiam,

Agnieszka
Niezbędnik blogera

0 0 votes
Article Rating

24
0
Would love your thoughts, please comment.x

Pin It on Pinterest

Shares