Szablon bloga, skórka, templates, motyw. Jak dokonać właściwego wyboru?

To trochę tak, jak z szukaniem idealnej małej czarnej. Nie dość, że trzeba się naoglądać, to w dodatku naprzymierzać. Najlepiej, zanim wydamy jakiekolwiek pieniądze, przejrzeć blogi, które często odwiedzasz, które lubisz. Co, poza treścią Cię do nich przyciąga? Zapewne ich wygląd. Bo, uwierz mi, rzadko kiedy sama treść jest w stanie obronić blog. Co robisz, jeśli już na dzień dobry, widzisz bałagan, szaleństwo kolorystyczne, przeładowanie niepotrzebnymi widgetami? Używasz zaczarowanego znaku X, który znajdziesz w prawym, górnym rogu. Zamykasz stronę i najczęściej do niej nie wracasz. Blog powinien być schludny, czytelny i po prostu ładny.

Po lekturze inspirujących Cię blogów, zastanów się, czy chcesz, żeby Twój blog był responsywny. Co oznacza to, tak często używane przez specjalistów słowo? Responsywność strony, w skrócie RWD – Responsive Web Design, czyli sposób przygotowania i zakodowania strony internetowej, tak, żeby była czytelna, dostępna i dopasowana do różnych urządzeń: tabletów, smartfonów, laptopów, monitorów.  jeśli tak (a w gruncie rzeczy nie wyobrażam sobie, że mogłoby być inaczej), które elementy powinny się wyświetlać, w jaki sposób na jakich urządzeniach? Czy Twój blog ma mieć jedną, dwie, trzy kolumny? Jak ma się prezentować menu? Dużo tego?

Na samym początku, gdy stoisz przed wyborem, a Twoje oczekiwania i potrzeby nie są jeszcze w pełni wyklarowane, najlepszym rozwiązaniem jest wypróbowanie szablonu z biblioteki samego WordPressa. Jak i gdzie?

Gdzie, poza samym WordPressem szukać dobrych szablonów? Jest kilka sposobów:

  1. bardzo często szablony z darmowych zasobów mają swoje wersje PRO, które można zakupić klikając w linki ze stopki,
  2. sklepy z szablonami:
  3. szablony, na blogach, które nam się podobają. Tu również szukajcie linka w stopce. Możecie również zwyczajnie napisać do autora bloga, z zapytaniem, o nazwę szablonu – nie powinien robić z tego tajemnicy 😉

Tak jak napisałam na wstępie, poszukiwanie właściwego szablonu bloga jest jak poszukiwanie małej czarnej. Idealnej. Ile macie ich w szafie? W mojej wiszą trzy. Wszystkie są, ok, ale… Od pół roku blog mam ubrany w skórkę Elegant Themes, który sobie bardzo cenię, przede wszystkim za elastyczność i całe mnóstwo świetnych rozwiązań. Szablon Divi jest zresztą jednym z gratisów w moim kursie, którego kolejna edycja rusza po nowym roku. Więcej o samym kursie możecie przeczytać, na dedykowanej stronie.

A wracając do wyboru templatki, napiszcie, z jakimi problemami podczas wyboru szablonu się borykacie, na co Wy zwracanie uwagę.

0 0 votes
Article Rating

5
0
Would love your thoughts, please comment.x

Pin It on Pinterest

Shares