Jeśli sami zajmujecie się przygotowaniem grafik lub obróbką zdjęć zapewne nie raz staliście przed wyborem odpowiednich narzędzi do pracy. Zwłaszcza, jeśli do tej pory robiliście to sporadycznie, a teraz przyszło Wam zająć się tematem bardziej profesjonalnie.

Jakie narzędzia nadają się do obróbki grafik? Inne niż osławiony już Paint?

Poniżej subiektywna (bardzo) lista softu, z którego korzystam w mniejszym lub większym stopniu. Programów o takim zastosowaniu jest bez liku, ja wybrałam ścisłą piątkę.

#1 Raw Therapee

Darmowe oprogramowanie, dzięki któremu możemy, niemalże odzyskać, źle zrobione zdjęcie (tu można ściągnąć pliki instalacyjne). Mnóstwo możliwości, poza standardowymi ustawieniami jasności i ostrości, czynią ten program wręcz niezbędnym dla każdego, kto profesjonalnie zajmuje się fotografią. Jest alternatywą dla drogiego Photoshopa i dedykowanych obróbce zdjęć nakładek. Nie jestem profesjonalnym fotografem i za aparat chwytam raczej okazjonalnie, częściej korzystając z komórki, ale, jeśli już zdarzy mi się focić jakieś widoczki, bywa, że dobre ujęcie retuszuję właśnie w tym narzędziu. Szczerze polecam 🙂

#2 Photoshop

Tego programu chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Mam tę możliwość korzystania z niego w pracy i bardzo lubię. Intuicyjne, przyjazne użytkownikowi, jestem mu wierna od (o rany) ponad 15 lat, przechodząc przez kolejne wersje. W sumie, gdyby nie cena, używałabym go w domu od wielu lat. Jeśli ktoś jest zainteresowany, można go kupić na stronach Adobe, przed zakupem testując przez jakiś czas.

#3 Pixlr Editor

Internetowe narzędzie dostępne zawsze, gdy mamy dostęp do internetu. Ogromnym minusem jest brak dostosowania do Androida, więc nie mogę na nim pracować na swoim netbooku. Używam go wtedy, gdy muszę szybko przeskalować jakiś banner albo zdjęcie. Większość skrótów klawiszowych ma podobnych do PS, więc mogę prawie na pamięć na nim pracować. Poza skalowaniem nadaje, się do mniej zaawansowanych prac nad grafikami czy zdjęciami.

#4 Canva

Jedno z moich odkryć przed paroma laty. Uwielbiam Canvę! Zdecydowana większość moich bannerów powstaje właśnie w tym sofcie. Tworzę w niej również prezentacje i plansze do moich tutoriali. Minusem, dla mnie dość dużym, jest brak kompatybilności z urządzeniami na Androidzie. Znowu, nie mogę na niej pracować na swoim netbooku, więc, jeśli wiem, że będąc w plenerze czy rozjazdach, najdzie mnie ochota popracować przy nowym wpisie albo prezentacji, zdana jestem tylko na przygotowanie draftu.

#5 Gimp

Darmowy zamiennik Photoshopa. Można na nim zrobić świetne projekty, świetne prace graficzne, bo w niczym nie ustępuje drogiemu Photoshopowi. Pliki instalacyjne znajdziecie tutaj. Niestety, w moim przypadku przeszkadzają mi otwierające się osobne okienka. Drażni mnie to i rozprasza. Ale to zapewne kwestia przyzwyczajenia, bo gdybym nie miała całkowicie dostępu do PS, spokojnie bym sobie ogarniała większość grafik w Gimpie. Komuś, kto nie miał do czynienia z Photoshopem, gorąco polecam, bo spokojnie daje radę. I bije na głowę Photoshop w jeszcze jednej kwestii. Gimp jest po prostu za free. Zarówno w użytkowaniu prywatnym, jak i komercyjnym.

A Wy z jakich aplikacji korzystacie? Sami przygotowujecie grafiki i zdjęcia, czy zlecacie to zadanie znajomym lub firmom, specjalizującym się w tym? Ogromnie jestem ciekawa Waszego zdania. A może macie jakieś sprawdzone rozwiązania na Androida? Chętnie podpatrzę i wypróbuję 🙂

Pozdrawiam,

0 0 votes
Article Rating

0
Would love your thoughts, please comment.x

Pin It on Pinterest

Shares